Vlastnosti pneumatik

Současný trh nabízí pneumatiky vyráběné nejmodernějšími technologiemi i vylepšenými materiály. Přesto je právě pneumatika jediným styčným bodem mezi vozem a povrchem silnice. Každý odpovědný řidič by měl dbát na dodržení několika základních funkcí:

Stabilita

Pneumatika musí vést směr – naprosto spolehlivě a vždy. Bez ohledu na stav povrchu nebo počasí. Každá náprava je namáhána v jiný moment a rozdílnými tlaky. Kvalitní pneumatika musí odolat příčným silám a zajistí správný rozdíl tlaku na přední a zadní nápravu. Jedině tak nedojde k vybočení z trajektorie dráhy a vozidlo získá ideální směrovou stabilitu.

Zátěž

Pneumatiky jsou hlavní oporou i v klidovém stavu vozu. Musí odolat prudkým změnám a zvýšené zátěži při akceleraci i brzdění. Obyčejná pneumatika musí bezpečně odolat váhovému zatížení až padesátinásobně většímu než je její váha.

Nárazy

Pneumatika maximálně využívá síly stlačeného vzduchu. Svou vertikální pružností se snadno a s okamžitým efektem přizpůsobuje překážkám a nerovnostem povrchu. Správný tlak zajistí nejen vysokou úroveň pohodlné jízdy, ale zejména zachová dobré řídící vlastnosti. Velmi důležitý je i ochranný vliv, který přispívá k prodloužení životnosti celého vozu.

Valivý pohyb

Rovnoměrné odvalování s nízkým valivým odporem rovněž přispívají k pohodlí jízdy a navíc jsou i zárukou nižší spotřeby paliva!

Výkon

Pouhých několik centimetrů čtverečních – styčná plocha mezi pneumatikou a vozovkou – je zodpovědná za přenos užitného výkonu motoru a brzdné síly.

Životnost

Pneumatiky mají velkou životnost jinými slovy, i po miliónech otáček kola si zachovávají dostatečný výkon. Opotřebení pneumatiky samozřejmě závisí na podmínkách jejího použití, (zátěž, rychlost, stav povrchu vozovky, stav vozidla, způsob jízdy, atd.), ale z velké části také na kvalitě kontaktu se zemí.

Důležitou roli proto hraje tlak v pneumatice. Má vliv na :

– velikost a tvar styčné plochy
– rozložení tlaků na různých místech pneumatiky v kontaktu se zemí.
Kvalitní pneumatika dokáže zajistit vaše bezpečí, pohodlí i hospodárnost provozu vozu po celou svou životnost. Za bezpečnost provozu však samozřejmě vždy hlavní měrou zodpovídá řidič.
Ke správné funkci pneumatiky a k její životnosti přispívá pravidelná údržba – kontrola tlaku. V rámci velmi jednoduché a zběžné kontroly můžete zabránit budoucím nepříjemnostem nebo dokonce omezení využití všech dobrých vlastností. Pneumatika důsledkem přirozené velmi jemné pórovitosti materiálu setrvale zvolna tlak ztrácí. K výraznějšímu poklesu přispívá nedostatečná vzduchotěsnost ventilů, ráfků, malé perforace.

Právě na ideální výši tlaku jsou závislé funkce bezpečnosti i hospodárnosti provozu. Nesprávná velikost může výrazně snížit dobré výsledky i velmi kvalitních pneumatik.

Pokud si s výběrem pneumatiky nevíte rady, obraťte se na náš pneuservis v Praze 4 Modřanech, rádi Vám poradíme.