Údržba pneumatik

Huštění a tlak v pneumatikách

Velmi důležitým faktorem k zajištění bezpečnosti a životnosti pneumatik je jednoduchá kontrola a údržba tlaku. Pneumatiky musí být kontrolovány v době, kdy nejméně 2 hodiny stojí a nebylo ujeto více než 2km. V případě kontroly po ujeté vzdálenosti však stačí připočítat 0,3 baru k doporučenému tlaku.
Kontrolu doporučují všichni výrobci pravidelně jednou za měsíc, i když ideální je provádění co 14 dní. Nezapomínejte ani na rezervu! Tlak kontrolujte i podle naložení vozidla, zejména v případě, kdy neodpovídá zatížení doporučeným normám výrobce.
Před dlouhou cestou kontrolujte tlak v pneumatikách vždy. Krátká kontrola může snadno odhalit počínající defekt a situaci v klidu vyřešit.

Každé vozidlo uvádí ideální doporučený tlak v technické příručce nebo na etiketě umístěné v automobilu (tj. sloupek dveří, víčko nádrže, práh….).

Pokles tlaku je způsoben nejčastěji:

– přirozeným unikáním vzduchu stěnami pneumatiky
– výraznou změnou teploty okolního prostředí
– drobnými perforacemi, které sice nevedou k okamžitému viditelnému úbytku tlaku, ale časem mohou způsobit nenapravitelné poškození pneumatiky

V případě, že k huštění pneumatik používáte směs plynů – nemusíte kontrolu provádět v tak častých intervalech.

PNEUMIX

Speciální směsí plynů – argon a dusík – je Pneumix, ekologická a nehořlavá směs vyvinutá výlučně k plnění pneumatik. Zvyšuje bezpečnost i pohodlí jízdy.

Směs má pozitivní vliv zejména na:

–    Delší životnost pneumatik
–    Snížení provozních nákladů
–    Menší zahřívání pneumatik
–    Ochrana před oxidací pneumatik a disků kol
–    Ochrana před vznikem trhlin v pneumatikách

Výměna ventilu

Vzduchotěsnost pneumatiky je velmi ovlivněná i těsností vzduchového ventilu. Auto jedoucí rychlostí 100km/h působí na ventil odstředivou silou až v hmotnosti 1,7kg. Vzduchový ventil tak musí nést podstatně vysoké zatížení a neustále se opotřebovává. S každou výměnou pneumatik je třeba provést i výměnu vzduchového ventilu.

Pokud si s výběrem pneumatiky nevíte rady, obraťte se na náš pneuservis v Praze 4 Modřanech, rádi Vám poradíme.